علم و دانش
  • پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹

اوج بارش شهابی در آسمان امشب/ همپوشانی ۲ نوع بارش

همگروه - بانک اطلاعات عمومیکارشناس نجوم از امکان رصد بارش شهابی «دلتا دلوی» از آسمان ایران خبر داد و گفت: بعد از نیمه شب می توان در ساعت ۲۰ شهاب را رصد کرد.

علی آزادگان در گفتگو با مهر در خصوص بارش شهابی دلتا-دلوی با بیان اینکه این بارش از دوازدهم تیر تا اول شهریور فعال است، گفت: اوج این بارش امشب ششم مردادماه است که در صورت داشتن شرایط می‌توان آن را به راحتی رصد کرد.

 

وی افزود: این بارش شهابی بیشتر در نیم‌کره جنوبی می‌بارد اما تا میانه نیم‌کره شمالی هم می‌توان شهاب‌های آن را رصد کرد.

 

کارشناس نجوم با تاکید بر اینکه بارش دلتا دلوی را می‌توان از آسمان ایران رصد کرد، خاطر نشان کرد: اگر ماه در آسمان نباشد (مانند بارش امسال) می‌توان تا ۲۰ شهاب در ساعت را در اوج بارش مشاهده کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه اوج بارش امشب است، بیان کرد: این بارش شهابی با بارش شهابی معروف‌تر و پرشهاب‌تر برساوشی هم‌پوشانی دارد. بارش برساوشی از ۲۶ تیر تا ۲ شهریور فعال است و اوج آن ۲۱ مرداد است.

 

آزادگان اظهار کرد: برای شناسایی شهاب‌های بارش دلتا-دلوی از برساوشی، می‌توان شهاب‌ها را در خلاف جهت حرکتشان امتداد داد تا به ستاره دلتا دلو در صورت فلکی دلو رسید؛ در غیر این صورت شهابی متعلق به بارش دیگری را رصد کرده‌اید.

 

به گفته وی، همزمان با بارش شهابی دلتا دلوی، بارش‌های شهابی بسیار ضعیف دیگری هم در آسمان حضور دارند که تأثیر چشمگیری در کیفیت این بارش نخواهند داشت.

 

وی با بیان اینکه بهترین زمان برای رصد شهاب‌های دلتا دلوی، پس از نیمه‌شب است، گفت: امشب بعد از نیمه شب می‌توان از آسمان ایران این بارش را رؤیت کرد.

 

کارشناس نجوم افزود: در پروسه رصد این بارش شهابی، نباید توجه خود را بر کانون بارش یعنی ستاره دلتا دلو قرار داد زیرا در آن منطقه کمترین شهاب‌ها را می‌توان دید.

 

وی با بیان اینکه منشأ شهاب‌های بارش شهابی دلتا دلوی خیلی مشخص نیست، بیان کرد: در گذشته دنباله‌دارهای «مارسدن» و «کراخت» را منشأ این بارش می‌دانستند اما نظریه‌های جدید دنباله دار «۹۶پ ی-ماخولز» را منشأ این بارش می‌دانند.

 

وی ادامه داد: این دنباله دار در پاییز ۱۳۹۶ به حضیض خود رسید و از عطارد هم به خورشید نزدیک‌تر شد؛ همچنین در زمستان ۱۴۰۱ نیز دوباره به کنار خورشید باز خواهد گشت.

 

 

 

مدیر سایت

علاقه مند به علم و دانش

بازوی رباتیک فضایی برای جمع‌آوری زباله‌های زمینی قبلی

بازوی رباتیک فضایی برای جمع‌آوری زباله‌های زمینی

باد خورشیدی به کمک فضانوردان می‌آید بعدی

باد خورشیدی به کمک فضانوردان می‌آید